cropped Medytacja Jezusowa JastGora1201 1 2268369456 1542230626452 - Medytacja

Medytacja

Medytacja Jezusowa JastGora1212

Czym jest medytacja Modlitwy Jezusowej i jak spowodować aby była ona spotkaniem z Bogiem?

Kiedy będziesz chciał spotkać się Bogiem pomyśl, że jest bliżej ciebie niż koszula na twoich plecach – jak powiada św. Augustyn. Pomyśl, że to Ty jesteś świątynią Twojego Boga. Nie szukaj więc go poza sobą ale w sobie. Kiedy więc oczyma swej duszy chcesz dostrzec Jego obecność – pomyśl, że jest duchem, dlatego spotkaj go niewidzialnego. Zechciej znaleźć bezcielesnego Boga w cielesnym mieszkaniu- św. Jan Klimak.

Pamiętaj, że nie tylko Ty na niego spoglądasz ale także On spogląda na Ciebie.

Medytacja Modlitwy Jezusowej – usiądź w ciszy, zamknij oczy i zacznij powtarzać Jego imię:  „Jezus”

Lub „Panie Jezu Chryste Synu Boga Żywego zmiłuj się nade mną grzesznikiem”.

Połącz imię z oddechem.

Wypowiadając imię Jezus pomyśl, że nie tylko Ty mówisz, ale także słuchasz, albowiem imię Boga jest Jego atrybutem, powtarzając je otwierasz się na Jego wolę i łaskę. Tak wygląda medytacja Modlitwy Jezusowej.

Powtarzaj je na sposób dziecka które nauczyło się pierwszego słowa: mama. Doświadczając wszystkich rzeczy mówi: mama. Poczuj się też jak ryba w akwarium która musi poruszać skrzelami, aby wchłaniać tlen. Również człowiek bez oddychania Bogiem skazany jest śmierć duchową. Ryba w akwarium oczekuje na pokarm, również i Ty przyjmij tę strawę modlitwy w pokorze rozumu, albowiem jak ryba nie zna swego właściciela tak Twój rozum nie ogarnia istoty  Boga.

Powtarzając imię Jezus postaraj się być dla Niego, a zobaczysz wtedy, że Bóg jest jak matka i ojciec – krzątający się w Twoim życiu dla Ciebie. Jeśli nie będziesz widział go w swoim życiu, ciągle za mało jest w Twoim życiu bycia dla Twojego Boga.

Zachęcam do zapoznania się z lekturami na stronie Lektury

  1. Stefania Janiak CSFN